Oprócz szkieł dysponujemy również szeroką ofertą solidnych dziecięcych oprawek okularowych w wielu kształtach i kolorach, co pozwala dopasować je do każdego młodego użytkownika.
Jak wybrać oprawki dla dziecka?
Aby skutecznie walczyć z wadą wzroku u dziecka, należy dobrać odpowiednie dla niego okulary. Do wyboru mamy oprawki metalowe oraz wykonane z tworzywa, w wielu różnych rozmiarach i kształtach. Jak wybrać te odpowiednie? Poniższy krótki poradnik pokazuje, na co przede wszystkim zwrócić uwagę.
Jak okulary leżą na nosie i czy nie powodują bólu w okolicach uszu?
Warto sprawdzić, czy oprawki są wygodne przy dłuższym użytkowaniu (dziecko powinno je nosić przez min. 30 minut), czy nie uciskają nosa, lub nie zsuwają się przy każdym ruchu. W wypadku oprawek z tworzywa jest to bardzo ważny punkt, bowiem ich budowa uniemożliwia późniejsze dopasowanie. Z kolei oprawki metalowe wyposażone w specjalne nanośniki, które umożliwiają odpowiednią regulację.
Podobnie jest z zausznikami. Warto sprawdzić, czy po dłuższym czasie noszenia nie powodują nieprzyjemnego ucisku, lub nie są zbyt luźne (zwiększając ryzyko zsunięcia się okularów przy mocniejszym ruchu głowy). Jeśli tak, optyk na miejscu jest w stanie dopasować ich rozmiar do konkretnych potrzeb.
Czy ciężar oprawek jest odpowiedni?
Oprawki wraz ze szkłami korekcyjnymi powinny być jak najlżejsze. Dzięki temu dziecko szybciej przyzwyczai się do ich noszenia, a długotrwałe użytkowanie nie będzie niepotrzebnie obciążać nosa i uszu.
Czy można zamontować w nich konkretny rodzaj szkieł?
Przy doborze oprawek warto skonsultować się ze specjalistą pod względem dopasowania przepisanych przez okulistę szkieł do konkretnego typu wybranej oprawy. Nie każdy typ soczewek pasuje bowiem do wszystkich kształtów okularów.
Czy dziecko patrzy przez okulary w odpowiedni sposób?
Jeśli przedmioty lub osoby będące w centrum zainteresowania dziecka znajdują się na jego poziomie wzroku, nie ma żadnego problemu. Jeśli jednak coś interesującego znajduje się wyżej, maluch ma tendencję do spoglądania ponad szkłami okularów, bez podnoszenia głowy w wybranym kierunku. Warto sprawdzić, czy szkła są wystarczająco blisko twarzy i czy są odpowiednio duże, aby nie miał możliwości spoglądania poza soczewkami.
Czy okulary podobają się dziecku?
Jeśli oprawki są odpowiedniej wielkości i mają prawidłowy ciężar, warto sprawdzić również opinię przyszłego użytkownika. Jest ona o tyle ważna, bowiem okulary nietrafiające w jego wysublimowane gusta częściej będą spoczywać w futerale, niż na nosie.
Powyższe rady pozwolą wybrać odpowiedni rodzaj oprawek, który w połączeniu ze szkłami korekcyjnymi umożliwią dziecku spoglądanie na świat w odpowiedniej ostrości.