Jak dbać o wzrok

Jak dbać o oczy – kilka przydatnych porad

Aby wzrok służył nam w jak najlepszym stanie przez długie lata, powinniśmy dbać o nasze oczy zapewniając im możliwie jak najlepsze warunki. W tym celu warto przyswoić sobie kilka ważnych zasad.

 

Co szkodzi naszym oczom?

Obecnie oczy narażone są na znacznie więcej negatywnych czynników, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu. Złe oświetlenie pomieszczeń, klimatyzacja, zanieczyszczenie powietrza, czy choćby wszędobylskie ekrany komputerów, telewizorów i telefonów komórkowych sprawiają, że wzrok męczy się znacznie szybciej. To prowadzi do pogorszenia ostrości widzenia i konieczności stosowania coraz mocniejszych szkieł okularowych.

 

Jak dbać o oczy?

Najlepszym sposobem byłoby oczywiście pozbycie się wszystkich opisanych powyżej negatywnych czynników. W obecnym świecie jest to jednak niemożliwe, dlatego powinniśmy wprowadzić w życie kilka zasad wspierających wzrok.

  1. Warto więcej czasu poświęcać na sen, w czasie którego osłonione powiekami oczy mogą odpocząć i przygotować się na kolejny dzień pełen wrażeń.
  2. Nie bez znaczenie jest też zmiana oświetlenia w pomieszczeniach, w których przebywamy po zachodzie słońca. Odpowiednie oświetlenie światłem o barwie zbliżonej do naturalnej nie męczy wzroku i zapewnia znacznie dłuższy komfort patrzenia.
  3. Wzrok szybko męczy się w ciemnych pomieszczeniach, ale również zbyt intensywne światło nie wpływa dobrze na jego stan. Dlatego w słoneczne dni powinniśmy ubierać okulary przeciwsłoneczne wyposażone w filtry UV odbijające szkodliwe promieniowanie, które mogłoby dostać się w głąb oka uszkadzając je.
  4. Siedząc przed ekranem powinniśmy co godzinę robić pięciominutową przerwę, w czasie której warto wykonać ćwiczenia relaksacyjne, lub popatrzeć na coś istniejącego poza ramką ekranu (osobiście polecamy zielone rośliny – znakomicie działają na wzrok).
  5. Powinniśmy mrugać, bowiem mruganie nawilża spojówki niwelując nieprzyjemne uczucie pieczenia. A to ważne zwłaszcza w pomieszczeniach, gdzie jesteśmy otoczeni sprzętem elektronicznych, lub w których znajduje się pracująca klimatyzacja.
  6.  Nie mniej ważna jest odpowiednia dieta i wzmacnianie organizmu witaminami. W przypadku oczu najważniejsze to te pochodzące z grup A, C, oraz E. Możemy oczywiście przyjmować suplementy witaminowe, lecz znacznie zdrowszym sposobem jest wprowadzenie do diety marchwi, brzoskwiń, pomidorów, cytrusów, papryki oraz olejów roślinnych.

Powyższe czynności wprowadzane w życie działają zbawiennie na zmysł wzroku. Warto je stosować, bowiem dzięki zmianie kilku nawyków będziemy mogli cieszyć się lepszą jakością widzenia przez znacznie dłuższy czas.