soczewki kontaktowe Rzeszów Optyk

Jak nosić soczewki kontaktowe?

Aby móc założyć soczewki kontaktowe konieczne jest wykonanie specjalistycznych badań u okulisty, który pozwoli w odpowiedni sposób dobrać ich moc oraz rodzaj (sferyczne, lub toryczne).

Wybierając to rozwiązanie zamiast tradycyjnych okularów należy pamiętać o kilku zasadach użytkowania.

Ile czasu możemy nosić soczewki?

Różne modele soczewek posiadają specyficzne cechy mające wpływ na długość ich jednorazowego noszenia. Standardowym i najczęściej spotykanym przypadkiem są te, przy których producent zaleca użytkowanie soczewek przez 8 godzin, a następnie odłożenie ich do pojemnika z płynem w celu oczyszczenia. W naszej ofercie znajdują się również m.in. soczewki umożliwiające noszenie ich również przez noc, soczewki o przedłużonym czasie noszenia (umożliwiające noszenie przez tydzień bez zdejmowania), a także soczewki przystosowane do użytkowania w trybie ciągłym (miesięczne użytkowanie bez zdejmowania).

Kiedy zmieniać soczewki kontaktowe?

Każdy typ soczewek posiada czas przydatności liczony od momentu wyjęcia ich ze sterylnego opakowania. Są to soczewki jednodniowe, 2-tygodniowe, miesięczne, 3-miesięczne i roczne. Po upłynięciu podanego czasu soczewki należy wymienić na nowe, gdyż w przeciwnym razie kilkukrotnie wzrasta ryzyko owrzodzenia rogówki.

Jak używać soczewek kontaktowych?

Jako, że soczewki kontaktowe mają bezpośredni kontakt z gołym okiem, należy stosować się do podanych przez producenta zasad użytkowania soczewek:

  • soczewki powinny być zakładane czystymi, suchymi dłońmi, dlatego przed ich nałożeniem należy umyć ręce niepodrażniającym mydłem, dokładnie je spłukać i wytrzeć w ręcznik niepozostawiający na powierzchni skóry żadnych pyłków,
  • po każdym zdjęciu soczewek należy umieścić je w pojemniczku wypełnionym płynem czyszczącym. Pojemniczki dostępne na rynku posiadają odpowiednie oznaczenia dla lewej i prawej soczewki, co jest ważne w sytuacji, w której dla każdego oka przypisana jest inna moc,
  • przed założeniem soczewki należy sprawdzić, czy nie posiada na powierzchni żadnych skaz (naderwanie, uszczerbienie itp.), warto również zwrócić uwagę czy jest wywinięta na odpowiednią stronę. Założenie soczewki „na lewo” może być przyczyną dyskomfortu w czasie noszenia – prawidłowo odwrócona soczewka ma naturalny, kulisty kształt,
  • soczewki należy zakładać przed nałożeniem makijażu, a przy korzystaniu z np. lakierów do włosów należy zamykać oczy na czas ich dozowania.